Полицијата казни пет возачи под дејство на алкохол

Синоќа казнети 5 возачи под дејство на алкохол. На 21/22.01.2023 година од 21 до 03 часот, при преземни сообраќајни контроли на подрачјето на Охрид и Струга, полициските службеници затекнале 05...

Лабуништани се премислија, нема да ја бојктоираат наставата

Жителите на струшкото село Лабуништа најавија бојкот на наставата во второто полугодие од учебната година па се премислија оти Владата по вчерашната објава дека децата нема да седнат во училишните...

Во земјава регистриран првиот случај на новиот сој „кракен“

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. -Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана XBB.1.5 омикрон...

Учениците од Лабуништа од утре ќе ја бојкотираат наставата

Над илјада ученици од село Лабуништа од утре започнуваат со бојкот на наставата во основното   и средното образование. Одлуката е донесена, синоќа на граѓански собир организиран од Месната заедница на...

Пронајдено безживотното тело на исчезнатиот охриѓанец

Пронајдено безживотното тело на исчезнатиот Фадил Брао од Охрид, по кој полицијата трагаше четири денови. Телото на починатиот било пронајдено во неговиот автомобил кај село Расино, во правец Охрид Ресен....

СВР Охрид со демант на обвинувањата на протестите во Бугарија

На протестите во Бугарија денес, во знак на поддршка на прететпаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ , испратени се низа обвинувања на адреса на македонската полиција и СВР...

Седумнаесетгодишник ја нападнал сопствената мајка

Семејното насилство секојдненво присутно во полицискиот билтен. Вчера малолетник на нападнал сопствената мајка. На 20.01.2023 година во 08,10 часот, во СВР Охрид пријавенo е дека седумнаесетгодишно момче од Охрид, во...
Social profiles