И без поддршка на владата, Вевчани реализира уште едно успешно карневалско издание

Општина Вевчани и без поддршка на министерството за култура успеа по втор пат да реализира успешно издание на Вевчанскиот карневал. Од минатата година министерството не одвојува финансиски средства за карневалот...

ВИДЕО: Почна карневалското лудило во Вевчани

Во падините на Јабланица започна карневалското лудило. Вевчани денес наликува на слободен театар без граници со многу хумор и сатира. Зурли, тапани, стотици маски продефилираа низ вевчанските улици. Покрај традиционалните...

Сите патишта водат во Вевчани, почнува Вевчанскиот карневал

Деновиве сите патишта водат кон Вевчани. Се е подготвено за Вевчанскиот карневал, а најмалата општина во земјава ги чека бројните гости. Карневалот ќе трае три денови 12, 13 и 14...

Кочоски: Вевчанските маски покажуваат какви не треба да бидат луѓето

И годинава Василичарите од Горна и Долна маала, покрај со традиционалните маски на Глупи Август, Зетот и Невестата и Ѓаволите, ќе продефилираат и со останатите маски со кои ги исмеваат...

Богата музичка програма на Вевчанскиот карневал годинава

Се‘ е подготвено за Вевчански карневал – најпознатиот бренд на Македонија, што традиционално ќе се одржи од 12-ти до 14 Јануари.Ќе настапат Ласт Експедишн, Брука, ФИЦ и Д' ИНВИЗИБЛ, ДНК,...

Вевчани се подготвува за Вевчанскиот карневал

Вевчани се подготвува за Вевчански карневал – најпознатиот бренд на Македонија, што традиционално ќе се одржи на 12-ти, 13-ти и 14 Јануари. Музичката програма за овогодинешното издание на Вевчанскиот карневал...

Марица Угриновска Баткоска: Во 2023 та посакувам нашите животи да пулсираат во ритамот на здравјето, љубовта и среќата

Крајот на годината е време кога се согледуваат настаните, се прави ретроспектива на минатите 365 денови, но и време на желби и мечти. Марица Угриновска Баткоска, сопственичка на познатиот ланец...

Кочоски: 2022 година ќе биде запаметена по бројни проекти кои и покрај кризата успеавме да ги реализираме

За градоначалникот на Вевчани, Спасе Кочоски, 2022 година ќе остане запаметена по бројни успешни проекти. Изминатава година ќе ја запаметиме како година на голема светска економска и енергетска криза. Година...

Дедо Мраз пристигна во Вевчани

Дедо Мраз денес пристигна во Вевчани. Во прекрасна празнична атмосфера, песна и игра денес најпосакуваниот дедо ги израдува децата во Вевчани. Добија пакетчиња а за возврат пееја и играа. Директорката...
Social profiles