Во земјава регистриран првиот случај на новиот сој „кракен“

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. -Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана XBB.1.5 омикрон...

Казнети 56 угостители за непочитување на Законот за заштита од пушење

Од 10 до 14 јануари пазарните инспектори извршиле 200 инспекциски надзори, а издадоа 56 прекрошни налози за непочитување на Законот за заштита од пушење. Казните за овие прекшоци, пушење во...

Билко: Закони за заштита на животните има, но никој не ги спроведува

Закони за заштита на животните во земјава има, но тие се мртво слово на хартија. Не се спроведуваат. Бездомните животни секојдневно се изложени на нехуман третман.Тепање, убивање, труење, малтретирање на...

Државниот завод за ревизија: Не се вложува во заштитата на културното наследство

Поради нередовна грижа, одржување и обезбедување, културното наследство во Македонија трпи оштетувања, загуби и уништувања, објави Државниот завод за ревизија. Ограничена е навремената и соодветна заштита на недвижните добра во...

Јаневски: Ја испраќаме 2022 година со успешни резултати во македонскиот туристички сектор

Директорот на Агензијата за туризам Љупчо Јаневски за новогодишното издание на Охриднет вели „ја испраќаме 2022 година со успешни резултати во македонскиот туристички сектор“. Полека но сигурно ја испраќаме 2022...

Анкета: Со вакви високи цени нема празнична трпеза

Нема пад на цените на основните прехрембени продукти. Вака граѓаните го коментираат најавеното намалување на производите низ маркетите, од страна на Владата на почетокот на декември.Дел од граѓаните велат цените...

Авиокомпанијата Луфтханза ќе почне да лета од Франкфурт до Скопје

Германскиот авиопревозник Луфтханза, влегува на македонскиот авијациски пазар со отпочнување на летови на линијата Франкфурт – Скопје, од 23-ти април 2023 година, соопшти ТАВ Македонија, откако авиокомпанијата ги закажа летовите...

Формиран посебен штаб за дојавите за бомбите, побарана е помош од НАТО

По вчерашниот, досега најголем број на дојави за поставени бомби во Скопје и Битола, македонските надлежни органи изјавија дека ги информирале НАТО структурите, а во МВР веќе е формиран посебен...

Најавена реконструкција на Центарот за кардиологија во Охрид

Ќе се реконструира Центарот за кардиологија во Охрид. Предвидена е и реконструкција на Центарот за белодробни заболувања во Отешево. Со овие зафати значително ќе се подобрат условите во специјализираните болници....

Листа на празници и неработни денови за 2023 година

Листа на празници и неработни денови за 2023 година во земјава. 01 јануари (недела), Нова Година, 02 јануари (понеделник) е неработен ден; 07 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик...
Social profiles