Полицијата казни пет возачи под дејство на алкохол

Синоќа казнети 5 возачи под дејство на алкохол. На 21/22.01.2023 година од 21 до 03 часот, при преземни сообраќајни контроли на подрачјето на Охрид и Струга, полициските службеници затекнале 05...

Лабуништани се премислија, нема да ја бојктоираат наставата

Жителите на струшкото село Лабуништа најавија бојкот на наставата во второто полугодие од учебната година па се премислија оти Владата по вчерашната објава дека децата нема да седнат во училишните...

Учениците од Лабуништа од утре ќе ја бојкотираат наставата

Над илјада ученици од село Лабуништа од утре започнуваат со бојкот на наставата во основното   и средното образование. Одлуката е донесена, синоќа на граѓански собир организиран од Месната заедница на...

Младите од струшко Подгорци ја продолжуваат традицијата

Со маскирање на најмладите во Подгорци, Струшко, продолжи василичарската традиција. Радоста и годинава беше голема меѓу најмладите подгорчани што беа дел од карневалот „Василичари 2023“, кој се одржа на 13...

На Ќафасан приведен Албанец по кој трагала полицијата

На граничниот премин Ќафасан, приведен Албанец по кој трагала полицијата. На 13.01.2023 во 08.30 часот на Граничен премин „Ќафасан“, полициски службеници го лишиле од слобода П.Л.(32) од Република Албанија затоа...

Струга изработи проект за изградба на прифатилиште за бездомните кучиња

Општина Струга изработи проект за изградба на прифатилиште за бездомни кучиња. Градоначалникот сега бара помош од Владата да помогне во реализацијата , преку заеднички средства или од ИПА фондовите. Мерко...

Аџиоски: Власта го одби предлогот за изградба на соодветно прифатилиште за бездомните кучиња во Струга

Струшкиот пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ Мирче Аџиоски, вели стружани мака мачат со уличните кучиња со години, а власта нема волја да го реши проблемот. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ...
Social profiles