Поповиќ: „Охридско лето“ остави уникатен печат на културното поле во 2022 година

Годината во заминување ја одбележаа бројни настани кои беа дел од репертоарот на фестивалот Охридско лето. Директорката Наташа Поповиќ вели 2022 ќе ја памети како исклучително успешна година на деловен...

КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА БЕСЕДА 2023

Во пресрет на манифестацијата „Прличеви беседи“ 2023 година НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид распишува Конкурс за избор на најдобра беседа посветена на нашиот патрон, големиот поет и преродбеник Григор...

Незаборавен Новогодишен концерт на светски познатиот квартет „Диогенес“

Во Националната опера и балет Скопје, синоќа се одржа Новогодишен концерт на фестивалот Охридско лето. Публиката уживаше во звуците на светски познатиот квартет „Диогенес“. Охридско лето е меѓународен фестивал и...

Циклус на шпански филмови во Охрид

Како резултат на културната соработка помеѓу Општина Охрид и Амбасадата на Шпанија во Република Македонија, во Охрид ќе се одржи изложба и проекција на циклус шпански филмови. Изложбата „Пикасо можеби...

Отворена изложбата ЧЕНТО – БИОГРАФИЈА НИЗ ФОТОГРАФИЈА

Во Спомен куќата на Христо Узунов во Охрид официјално отворена изложбата „ЧЕНТО – БИОГРАФИЈА НИЗ ФОТОГРАФИЈА“Изложбата содржи 250 хронолошки подредени фотографии, собрани на едно место, со цел, посетителот, растеретен од...

КАДЕ СИ АДАМЕ? Филмот за животот на монасите на Света Гора ќе се емитува во Охрид

КАДЕ СИ АДАМЕ? Филмот за животот на монасите на Света Гора ке се емитува во центар за култура Григор Прличев на 08.11.2022г во 19 часот,цена на билетите чини само 100денари,продажба...

Здружението „Мацково“ од Охрид добитник на меѓународна награда

Охридското Здружение за литература и култура “Мацково”, преку неговиот претседател, Веле Митаноски е годинешен добитник на Мегународната награда ''Korkira Melaina'', која се доделува на асоцијации и поединци кои со својата...

Филмот „Глас“ на кино репертоарот во Охрид

Филмот „ГЛАС“ на режисерот Огњен Свиличиќ на кино репертоарот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Филмот ќе се прикажува во деновите 28 и 29 септември 2022 година со...

Завршија Струшките книжевни средби

Во Струга заврши мегународната книжевна манифестација „СТРУШКИ КНИЖЕВНИ СРЕДБИ“ – 2022, една од најстарите во земјата, која, покрај во градот на поезијата, одделни содржини, реализираше и во Вевчани. Во црквата...

Викендов ќе се одржат Струшките книжевни средби

Претстојниов викенд, во Струга, ќе се одржат „СТРУШКИ КНИЖЕВНИ СРЕДБИ“ – 2022, една од најстарите во земјата и најпознати книжевни манифестациии од мегународен карактер. Манифестацијата започнува, во петок, 16 септември,...
Social profiles