НП Галичица работи на еколошка едукација

НП Галичица сериозно работи на подигнување на еколошката свест на населението. Стручните лица од Националниот парк велат, свеста е на многу ниско ниво, токму затоа засилено се работи на кампањи,...

Се слави Православна Нова година

Според Јулијанскиот календар вечерва на полноќ настапува Православната Нова година или Стара Нова, како што е наречена меѓу народот. Традицијата да се слави овој празник се негува во Македонија, Србија,...

Охриѓанка се спушти во длабочините на Црвеното море и постави македонски рекорд!

На 24 декември охриѓанката Симона Трповска се спушти до 102 метери во длабочините на Црвеното море во Египет, што е македонски рекорд во техничко нуркање. За подвигот оваа млада успешна...

Трет ден Божиќ: Свети архиѓакон и првомаченик Стефан

Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, каменуван затоа што проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе.Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко...) На третиот ден...

ВТОР ДЕН БОЖИЌ: Се слави Собор на Пресвета Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 декември. Денеска е Собор на Пресвета Богородица. Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се...

Се слави Бадник, ден пред Христовото раѓање

Православните христијански верници во земјава  го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божиќ. Бадник или Коледе е последниот ден од Божиќните пости. На овој ден се подготвува...
Social profiles